Kaip kurti asmeninį įvaizdį socialiniuose tinkluose?

Nuo ko pradėti kalbėti apie įvaizdį? Aspektų ir nuomonių tiek daug, kad viską surinkęs galėtum du gyvenimus skaityti parašytą romaną! Bet taikliausiai įvaizdį apibūdinančią frazę tikrai galima išrinkti – tai ko gero būtų pasakymas, kad jeigu pats nekursi savo įvaizdžio – tai už tave garantuotai padarys kiti. Štai toks tas įvaizdis ir apie jį bei jo kūrimo subtilybes socialiniuose tinkluose pasakoja Arūnas Armalis.

Socialiniai tinklai yra ir galimybė, ir grėsmė

„Jeigu žmogus savo socialinius tinklus valdo bet kaip, tai šios priemonės tampa labiau prakeiksmu negu galimybe. Apskritai pastebiu, kad daugeliui sunkiai sekasi save pristatyti ir pokalbyje, ir rašytiniame tekste“, – pradeda pokalbį apie įvaizdį A. Armalis.

Per įtemptą seminarų ciklą mintinai savo asmeninį prisistatymą išmokęs pašnekovas jį galėtų be mirktelėjimo pasakyti pakeltas vėlyvą naktį. Bet jis tikina, kad tai nėra savaiminis įgūdis – save pristatyti reikia mokytis ir ruoštis tai padaryti. O jeigu šį meną esi įvaldęs – tai puikus ginklas įvairiausiose situacijose! Ryšių su visuomene eksperto nuomone, žmonės nuo mažens turėtų būti mokomi prisistatymo meno, nes tai labai daug ką lemia ateityje. O ką ir bekalbėti apie tai, kad tyrimai rodo, jog Europoje apie 70 proc. darbdavių patikrina asmens Facebook‘o profilį prieš darbo pokalbį.

Socialiniai tinklai išduoda žmonių paslaptis

„Peržiūrėjęs žmogaus Facebook‘o arba Instagram‘o profilį, apie jį gali labai daug sužinoti. Visada užduodu klausimą, ar žmogaus anketa atvira ar uždara? Vis dar atsiranda 30 – 50 proc. žmonių, kurių paskyros uždaros ir aš to visiškai nesuprantu“, – sako A. Armalis.

Nėra ko slėpti – tai viena iš pagrindinių tezių, kuria tiki pašnekovas. Juk socialiniai tinklai – tai erdvė, kur tu gali parodyti tai, ką nori ir viską tvarkyti kaip savo kiemą. O jeigu nesinori, kad tam tikrą informaciją matytų bet kas, visada galima pasinaudoti sukurtomis funkcijomis, kurios leidžia informaciją matyti tam tikrai auditorijai.

„Įsivaizduokite, kad einate pirmą kartą į darbo pokalbį ir viską paliekate pirmam įspūdžiui, nebent šimtą kartų namuose repetavote. Bet jeigu žmogaus profilis yra gerai padarytas ir įdomiai kuriamas, tai labai didelė tikimybė, kad tai tik padės sukurti geresnį pirmą įspūdį darbdavio akyse“, – mano A. Armalis.

Kaip save pateikti socialiniuose tinkluose?

Norint suprasti, kaip kurti savo įvaizdį socialiniuose tinkluose, verta pasinaudoti visame pasaulyje plačiai žinomu analizės modeliu – SWOT (strengths – stiprybės, weaknesses – silpnybės, opportunities – galimybės, threats – grėsmės).

„Savianalizė dar nei vienam nepakenkė. Lietuviai labiau linkę save kritikuoti ir daugeliui mūsų sunku viešai parašyti pagyrą apie save, bet reikia to išmokti. Analizuodamas save pagal SWOT žmogus labai greitai pamato, į ką verta sutelkti dėmesį ir kokiu kampu jis gali save geriausiai parodyti socialiniuose tinkluose“, – tikina pašnekovas.

Ryšių su visuomene ekspertas pataria į savo dabartinius socialinių tinklų profilius pažvelgti kritiškai ir atsakyti į tokius klausimus: ką aš matau – sveikinimus, svetimas mintis, pasidalinimus ar asmenybę? Kaip jūs dalinatės informacija apie save – rašote tekstus ar tik mechaniškai spaudžiamas mygtukas „LIKE“ ir „SHARE“? Pasak A. Armalio, būtina suvokti, koks esi ir kokiu nori būti, o tada jau tereikia pasiraitoti rankoves ir dirbti.

„Kartais matau, kad žmonės socialiniuose tinkluose sukuria savo viziją, bet ne save – tai klaida. Todėl visada atkreipiu dėmesį į tai, kad profilio nuotraukoje žmogus turi atrodyti natūraliai – tai ypač aktualus merginoms“, – pabrėžia A. Armalis.

Neturiu ką pasakyti apie save!

„Nebūna taip, kad nėra naujienų – jų žmonės nemato, kai yra užsidarę savame kiaute. Žinoma, galima bėgti paviršiumi ir rašyti apie nekenčiamus pirmadienius ir mylimus penktadienius, bet ką tai pasako apie žmogų? Tik tai, kad jis yra ne savo vietoje.

Kiekvienas turi savus plius ir minusus, o kai aš pateikiu penkių dienų įrašų planų, žmonės reaguoja „Tai dabar man reikės kurti iliuziją apie save?!”. Bet juk tai yra visiškai natūralu – kiekvienoje situacijoje mes kuriame tam tikrą iliuziją, netgi tada, kai esame su savo antrąja puse. Tik būdamas vienas esi toks, koks esi.

Kiekvieną naujieną galima pateikti tam tikrame kontekste. Aš labai mėgstu subtilumą, pavyzdžiui, kai kalbama apie aplinkoje vykstančius dalykus, bet iš tiesų nupasakojamos tavo paties vertybės, pomėgiai, parodoma veikla. Kažkada aš pats aprašiau sutiktą senolį sporto klube, papasakojau jo istoriją, tačiau ką aš dar parodžiau? Tai, kad esu aktyvus, sportuoju, rūpinuosi savimi ir savo sveikata. Naujiena, turinti unikalią istoriją, visada daug įdomesnė už pliką faktą.

Pirma tema – parodyti savo darbą. Kita – atskleisti save kaip asmenybę. Kiekvienas žmogus transliuoja tam tikras žinutes apie savo vertybes ir taip aplink save suburia bendraminčių. Pavyzdžiui, jeigu mano vertybė yra sąžiningumas, aš apie jį kalbėsiu įvairiomis formomis ir mane sups daugiau sąžiningų nei nesąžiningų žmonių“, – sako A. Armalis.

Kitas svarbus dalykas – nepasiduoti populistiniam srautui. Jeigu visi bėga maratone ir apie tai giriasi – tu irgi tai darai, jeigu visi fotorafuoja eglutę ir sveikina su šv. Kalėdomis – tu irgi paskui leki… A. Armalis tikina, kad šias temas tikrai galima išnaudoti, bet įdomiai ir unikaliai.

Svarbu planuoti

Apibendrindamas A. Armalis sako, kad svarbiausia išanalizuoti save, aplink esančius pavyzdžius, pasirinkti sau tinkamiausias temas bei priemones ir tada sukurti planą bei jo laikytis. Kiekvienas žmogus yra individualus, todėl kaip ir visur – reikia suprasti save ir tada imtis realių darbų. Na, o tingėjimas kurti savo įvaizdį gali privesti tik prie vieno – nevaldomo įvaizdžio, kuris, tikėtina, gali atnešti žmogui bėdą. Jeigu yra galimybė valdyti informaciją apie save, tai kodėl ja nepasinaudojus?