Gyvenimo ratas: išmatuota asmeninė laimė ir tobulėjimo įrankis

Sakoma, kad laimė neišmatuojama, tačiau „Gyvenimo rato“ kūrėjai su tuo greičiausiai nesutiktų. Kas tiksliai išrado šią metodiką – sunku pasakyti, tačiau ją naudoja daugelis koučerių, treinerių ir gyvenimo mokytojų. Plačiau „Gyvenimo ratas“ žinomas kaip testas, kurio metu skaičiais galima išmatuoti dabartinę savo laimę, tačiau tinkamai naudojant šią metodiką, ji gali padėti siekti tikslų, išmokti planuoti laiką arba sukurti nepriekaištingą marketingo strategiją!

Gyvenimo ratas – kaip jį pasidaryti?

Ši metodika labai paprasta, bet išsami ir naudinga. Viskas, ko reikia – tai popieriaus lapas, tušinukas ir Jūsų laikas. Pirmiausia reikia nupiešti apskritimą, suskirstyti jį į 8 dalis ir kiekvienai jų sugalvoti po rūpimą gyvenimo sritį. Pavyzdžiui, šeima, pinigai, draugai, darbas, sveikata, poilsis, hobis, saviugda. Tada kiekvieną sritį įvertinkite nuo 1 iki 10 (1 – tai labai blogai, 10 – idealu). Kiekvieną gyvenimo sritį įvertinkite gerai pagalvoję ir atsakę į, pavyzdžiui, tokius klausimus – kaip man sekasi darbe? Ar esu patenkintas tuo, ką darau? Ar šeimoje viskas gerai? O galbūt turėtų būti geriau?.. Gyvenimo rate sudėkite taškus kiekvienoje dalyje pagal tai, kiek balų skyrėte tai sričiai. Sujungę šiuos taškus, matysite bendrą vaizdą, kokia yra dabartinė Jūsų gyvenimo situacija. O įdomumo dėlei netgi galite sudėti visus skaičius ir padalinti iš aštuonių – taip gausite „laimės vidurkį“.

gyvenimo ratas

Nupieštas gyvenimo ratas gali parodyti, kuriose srityse viskas einasi tarsi sviestu tepta, o kam reikia daugiau dėmesio. Norėdami dar labiau įsigilinti, turėtumėte pratęsti procesą ir, pavyzdžiui, išsirinkus opiausią gyvenimo sritį piešti jai atskirą gyvenimo ratą ir analizuoti, kas ją paveikia bei įvertinti tai balais. Tarkime, mažiausiai įvertinta „Darbo“ sfera – atskirame rate galėtumėte pažymėti tokias 8 sritis: tobulėjimas, atlyginimas, kolegos, laikas, specialybė, stresas, šeima, atstumas. Eidami į dar gilesnę analizę, turėtume sau po kelis kartus užduoti klausimą „kodėl“. Pavyzdžiui, jeigu tobulėjimo sritis įvertinta labai mažu skaičiumi, turime sau užduoti eilę klausimų:

– Kodėl aš netobulėju savo darbe?

– Nes bijau išeiti iš savo komforto zonos.

– O kodėl aš to bijau?

– Nes sunku priimti sprendimus.

– Kodėl man sunku priimti sprendimus?

– ……….

Save taip klausinėti galite tol, kol rasite tikrąją priežastį (klauskite savęs „Kodėl?“ iki 5 karų). Na, o su turima priežastimi jau galite šį bei tą padaryti – užduokite sau klausimą, ką galėtumėte ir turėtumėte padaryti, kad ši situacija pasikeistų? Kokie galėtų būti pirmieji žingsniai? Ir ką galite padaryti šią minutę?

Analizuodami savo gyvenimo ratą, pastebėsite, kad kai kurios sritys tarpusavyje yra glaudžiai susijusios ir viena kitą įtakoja. Tai gali padėti priimti atitinkamus sprendimus ir pasiskirstyti prioritetus savo gyvenime – jeigu matote, kad tam tikra sritis paveikia ir kitas, vadinasi, kad būtent jai ir reikia skirti daugiausiai dėmesio.

 

4 būdai pritaikyti „Gyvenimo rato“ metodiką

  1. „Gyvenimo rato“ metodika gali būti naudojama įvairiems dalykams analizuoti. Pirmiausia tai gali būti asmenybės analizės įrankis, kai žmogus gali įvertinti savo įgūdžius ir pamatyti, ką reiktų daryti, kad tikslas būtų efektyviau pasiektas.
  2. Labai dažnai „Gyvenimo rato“ metodika įvardijama kaip laimės testas. Ir tikrai taip gali būti, jeigu norite tiesiog trumpai žvilgtelėti, kaip atrodo Jūsų laimė. Tam tereikia įvertinti atitinkamas savo gyvenimo sferas skaičiais ir nusipiešti gyvenimo ratą.
  3. Gyvenimo ratas taip pat gali būti labai pravartus planuojant savo laiką – analizės metu galite aiškiai pamatyti, kurie dalykai yra prioritetiniai, o kurie ne. Pravartu gyvenimo ratą pasidaryti ypač užimtu ir galbūt streso kupinu laikotarpiu – skyrę keliasdešimt minučių sau, aiškiai pamatysite, kokie yra prioritetai ir kam reikia skirti daugiausiai laiko. Na, o tada belieka tik susidėlioti darbų planą ir lėkti pirmyn!
  4. Ši metodika kuo puikiausiai gali būti naudojama versle – ją naudojant, labai lengva atrasti visus „kabliukus“ ir juos išspręsti. Ypač pravartu daryti gyvenimo ratą, kai kuriama marketingo strategija – juk žmonės perka daiktus ne todėl, kad įmonė juos pagamino, o todėl, kad tai produkcijai yra suteikta vertė ir prasmė. Būtent šiuos dalykus gali padėti išsiaiškinti gyvenimo ratas. Taipogi reikėtų nepamiršti, kad ši metodika gali būti taikoma klientų analizei, aiškinantis, ko jie nori ir kaip galėtų būti patobulintas produktas.

laimes marskineliai